201k views
1 vote
A piano string having a mass per unit length equal to 4.80 x10^-3 kg/m is under a tension of 1200 N. Find the speed with which a wave travels on this string.

User Pretzelb
by
6.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

500m/s

Step-by-step explanation:

From the question we are given the following;

mass per unit length = 4.80 x10^-3 kg/m

Tension T = 1200N

Speed of the wave is expressed as;

v = √T/m

v = √1200/0.0048

v = √250,000

v = 500m/s

Hence the speed at which the wave travels on this string is 500m/s

User Peter Mounce
by
7.0k points