92.3k views
1 vote
Cassie bought 2 apples for $4. Olivia bought 5 apples for $15. How much more money did Oliva spend per apple? Use the dollar sign!

User B Z
by
5.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1

Explanation:

To find out how much more money Olivia spent per apple, we need to find out how much each spent on one apple.

Cassie:

2 apples --- $4

1 apple --- $4 ÷ 2 = $2

Olivia:

5 apples --- $15

1 apple --- $15 ÷ 5 = $3

Difference per apple = $3 - $2

= $1

User Himanshu Agarwal
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.