173k views
1 vote
Write as a unit rate: $12 for 5 boxes of cereal Be sure to label your answer. *

User Koddr
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:


(2.40dollars)/(1box)

Explanation:

A unite rate is a rate at which the quantity of something is set at one unit. We can write $12 for 5 boxes as:


(dollars)/(boxes)\\


(12)/(5)

To write that as a unit rate, we'll have to divide that fraction by
(5)/(5):


(12)/(5) ÷
(5)/(5) =


(2.4)/(1)

Label the answer above by providing the unit next to the number.

-

To check your work, you can multiply
2.4 by
5 to see if it will equal 12.


2.4(5)=


12

And of course,
1 multiplied by
5 will be 5:


(12)/(5)

And we're back with what we've started with, therefore our solution is correct!

User Samy Arous
by
5.1k points