14.1k views
4 votes
I need just the answer, no step to step

I need just the answer, no step to step-example-1

2 Answers

3 votes

just divide the price by the amount of oz. I don't have a calculator but that's what you do. Just round according to money.

User RogueBaneling
by
8.5k points
5 votes

Answer:

1)
\huge\boxed{\sf 5.7}

2)
\huge\boxed{6.4}

Explanation:

74 oz = $ 4.24

74 oz = 4.25 * 100 cents

74 oz = 425 cents

Divide bot sides by 74

1 oz = 425 / 74 ¢ / oz

1 oz = 5.7 ¢ / oz


\rule[225]{225}{2}

42 oz. = $2.69

42 oz = 2.69 * 100 cents

42 oz = 269 cents

1 oz = 269 / 42 cents

1 oz = 6.4 ¢ / oz


\rule[225]{225}{2}

Hope this helped!

~AH1807

User Sarath Mohan
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories