218k views
0 votes
Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?

User Nitty
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer

yes it is 1.25/1

Explanation:

divide 3.75 by 3

User Logan Reed
by
7.5k points