menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
asked
Jun 9, 2021
218k
views
0
votes
Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
Mathematics
high-school
Nitty
asked
by
Nitty
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer
yes it is 1.25/1
Explanation:
divide 3.75 by 3
Logan Reed
answered
Jun 14, 2021
by
Logan Reed
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org