66.3k views
4 votes
Sallie compared the prices of four different seafood restaurants that offer butterfly shrimp on their menu. She wanted to see which restaurant offered the best deal. The prices are shown in the table below.

Restaurant Price
A $13.20 for 8 shrimp
B $18.00 for 12 shrimp
C $10.32 for 6 shrimp
D
$13.05 for 9 shrimp
Restaurant blank offered the best deal.

1 Answer

4 votes

Answer:

D

Explanation:

Just take the price of each resturant and divide by the number of shrimp to find the price for one shrimp.

A = 1.65

B = 1.50

C = 1.72

D = 1.45

So, D is the cheapest.

User Gdp
by
5.8k points