111k views
4 votes
A store sells a 1 1/4 pound of turkey for $9

User Karto
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1/4=0.25 which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey.

Explanation:

User AnswerSeeker
by
5.4k points