1.9k views
1 vote
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? How many pints do you get per dollar? At this rate, how many pints can you afford for $20.00? At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?

User Xanexpt
by
5.2k points

2 Answers

6 votes

Answer:1 pint is 4 dollars. you can get 5 pints for 20 dollars and 8 pints for 32 dollars.

Step-by-step explanation: stay safe and warm

User Dmitry Leskov
by
6.4k points
6 votes

Answer:

1 pint is 4 dollar. you can get 5 pints for 20 dollars and 32 dollars for 8 pints.

Hope I can help

Happy Holidays and stay safe!

Explanation:

User Rinze
by
5.3k points