43.6k views
1 vote
A 7-pound bag of barley costs $62.72. What is the price per ounce?

User DanielLC
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

0.56

Explanation:

The answer would be .56 because 7 pounds in ounces is 112 and 62.72÷ 112 is .56 or 0.56

Have a nice day❤

User Chanafot
by
7.8k points
1 vote
The answer should be $56
User HansA
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories