146k views
0 votes
A 3-gallon container of window cleaner costs $23.88. What is the price per quart?

1 Answer

7 votes

Answer:

The answer is 1.99

Explanation:

23.88 divided by 12 =1.99 and There are 12 quarts in 3 gallons.Have a nice day❤

User Lasplund
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.