47.8k views
3 votes
While touring the city, Bernie

buys lunch for his family from a
food truck. He purchases one
taco for $2.75 and four
cheeseburgers. If he spent a
total of $23.75, how much was
each cheeseburger?

User Vinodkone
by
6.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$5.25

Explanation:

23.75-2.75= is the price of four cheeseburgers, which is 21. 21/4 is the price of one. So its 5.25

User Senem
by
6.2k points