Answer:
120V
Step-by-step explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V