menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jose bought 1.5 pound of apples for $3.60. how much would 3/4 of a pound apples cost? Enter your answer in the box
asked
Sep 1, 2021
54.6k
views
1
vote
Jose bought 1.5 pound of apples for $3.60. how much would 3/4 of a pound apples cost?
Enter your answer in the box
Mathematics
high-school
Oluwatobi Omotayo
asked
by
Oluwatobi Omotayo
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Just change 1.5 to a fraction so 6/4 then you know you need 3/4 so divide 3.60 and you get $1.30
JustinN
answered
Sep 5, 2021
by
JustinN
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org