menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. Mrs. Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli. How much money did Mrs. Peterson spend?
asked
Dec 12, 2021
65.7k
views
5
votes
The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. Mrs. Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli. How much money did Mrs. Peterson spend?
Mathematics
high-school
Michauwilliam
asked
by
Michauwilliam
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
$20.16 because you can divide 9 by 2.5 and you’d get 3.6 and then multiply 3.6 by 5.6 and that’s what you get
Kent Hawkings
answered
Dec 17, 2021
by
Kent Hawkings
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 9, 2019
12.4k
views
The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. Mrs Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli how much did she spend
Lenglei
asked
Jan 9, 2019
by
Lenglei
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
12.4k
views
asked
Sep 6, 2021
211k
views
The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. PLEASE DO THESE STEPS A. What is the cost of one pound of cheese? Type your answer in the box. B. Mrs. Peterson bought 4.75 pounds of cheese. How much money did
Joelion
asked
Sep 6, 2021
by
Joelion
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
211k
views
asked
Nov 20, 2021
33.6k
views
The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. PLEASE DO THESE STEPS A. What is the cost of one pound of cheese? Type your answer in the box. B. Mrs. Peterson bought 4.75 pounds of cheese. How much money did
Pajamas
asked
Nov 20, 2021
by
Pajamas
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
33.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org