31.7k views
1 vote
Ravi purchased 3 DVDs for $19.99 each. Find the total cost for the DVDs including 5% GST and 6% PST.

User Austyns
by
5.2k points

2 Answers

7 votes

Final answer:

The total cost for the DVDs including 5% GST and 6% PST is $66.57

Step-by-step explanation:

To find the total cost for the DVDs including 5% GST and 6% PST, first calculate the total cost of the DVDs without the taxes:3 DVDs x $19.99 = $59.97

Next, find the amount of GST (Goods and Services Tax). To do this, convert the GST rate to a decimal and then multiply it by the total cost of the DVDs:

5% = 0.050.05 x $59.97 = $2.9995

Round the result to the nearest cent:

$2.9995 ≈ $3.00

Do the same steps to find the amount of PST (Provincial Sales Tax) using the PST rate of 6%:

6% = 0.060.06 x $59.97 = $3.5982

Round the result to the nearest cent:

$3.5982 ≈ $3.60

Finally, add the total cost of the DVDs to the amount of GST and PST to find the total cost including taxes:

$59.97 + $3.00 + $3.60 = $66.57

User Amitkumarusc
by
6.2k points
3 votes

Answer:

$66.57

Step-by-step explanation:

Cost of one DVD = $19.99

Cost of 3 DVDs = $19.99*3 =$59.97

Rate of GST = 5%

Amount of GST

= 5%* $59.97

= 0.05*59.97

= $2.9985

Rate of PST = 6%

Amount of PST

= 6%* $59.97

= 0.06*59.97

= $3.5982

Total cost of DVDs

= $59.97 + $2.9985 + $3.5982

= $66.5667

= $66.57

User Setsuna
by
5.5k points