145k views
4 votes
Angela purchased 12 pairs of socks for $54.

What is the unit rate?

User Skamielina
by
5.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$4.5 per pair of socks

Explanation:

User Alexander Shapkin
by
4.8k points