menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Angela purchased 12 pairs of socks for $54. What is the unit rate?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Angela purchased 12 pairs of socks for $54. What is the unit rate?
asked
Feb 17, 2021
145k
views
4
votes
Angela purchased 12 pairs of socks for $54.
What is the unit rate?
Mathematics
college
Skamielina
asked
by
Skamielina
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
$4.5 per pair of socks
Explanation:
Alexander Shapkin
answered
Feb 24, 2021
by
Alexander Shapkin
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 1, 2021
189k
views
Angela transfers 15% of each paycheck she received into her savings account. If she transferred $54 into her savings account last week, how much did she earn on that paycheck? Show your work using a model,
Alexander Arendar
asked
Jan 1, 2021
by
Alexander Arendar
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
189k
views
asked
Apr 17, 2021
7.2k
views
Angela transfers 15% of each paycheck she received into her savings account. If she transferred $54 into her savings account last week, how much did she earn on that paycheck? Show your work using a model,
Esteban Verbel
asked
Apr 17, 2021
by
Esteban Verbel
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
7.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org