138k views
5 votes
A 3 ounce box of pudding mix cost $0.52, and a 6 ounce box of pudding cost $0.90. What is the difference in cost per ounce between the larger and the smaller boxes?

User Lroha
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

.17 per once for the smaller box and .15 for the bigger box

Explanation:

User William Walseth
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories