menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Wal-Mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. To the nearest cent, how much does it cost per can? *
asked
Jan 24, 2021
130k
views
5
votes
Wal-Mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. To the nearest
cent, how much does it cost per can? *
Mathematics
high-school
S M Abrar Jahin
asked
by
S M Abrar Jahin
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
$0.29 cents
Explanation:
6.88/24 = 0.28666666666 about 0.29
Sona
answered
Jan 29, 2021
by
Sona
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 19, 2022
204k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Determine the unit rate for both and which is the best buy? Round to the nearest cent.
Takayuki Sato
asked
Jun 19, 2022
by
Takayuki Sato
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
204k
views
asked
Dec 4, 2021
161k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Which is the best buy?
Vaab
asked
Dec 4, 2021
by
Vaab
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
161k
views
asked
Apr 12, 2021
179k
views
A portfolio comprises Coke (beta of 1.1) and Wal-Mart (beta of 1). The amount invested in Coke is $10,000 and in Wal-Mart is $20,000. What is the beta of the portfolio?
Eusid
asked
Apr 12, 2021
by
Eusid
9.2k
points
Business
college
1
answer
4
votes
179k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity