218k views
2 votes
48 ounces of liquid detergent
for $6.19
Find the unit rate

User EmilyJ
by
4.6k points

1 Answer

5 votes

Final answer:

The unit rate is $0.129 per ounce.

Step-by-step explanation:

The unit rate is the cost per ounce. To find the unit rate, divide the total cost by the number of ounces. In this case, the total cost is $6.19 and the number of ounces is 48. So, the unit rate is $6.19/48 = $0.129.

User Nick Weseman
by
4.3k points