Answer:
0.84134
Explanation:
Given that:
Mean = 3.4 hours
Standard deviation (s) = 2.6 hours
Percentage of students that spend less than 6 hours doing homework
P(x < 6)
Using the relation to obtain the standardized score (Z) :
Z = (x - m) / s
Z = (6 - 3.4) / 2.6
Z = 2.6 / 2.6
Z = 1
p(Z < 1) = 0.84134 ( Z probability calculator)
The percentage of the students at Happy High spends an average of less than 6 hours per week doing homework is 0.84134