42.5k views
0 votes
If three bananas vost $0.99, how much would 5 bananas cost?

User Atikot
by
8.1k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$1.65

Explanation:

First to find the unit rate, (how much one banana cost) you divide 0.99 / 3 which is equal to 0.33 then multiply 0.33 by 5 and you get 1.65 hope this helped!

User Smek
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories