233k views
2 votes
16 oz of trail mix costs $3.20. What is the cost per ounce?

User Fauzia
by
5.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

You divide $3.20 by 16, and this gives you 0.2- therefore, the trail mix costs $0.20 pr ounce.

User Gary Kephart
by
5.5k points
3 votes
3.20 divided by 16 is 0.2, so it costs 20 cents per ounce
User RiskTech
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.