138k views
4 votes
1 quart of milk (32 oz) for $1.28. Whts the answer?​

User Fizor
by
6.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.04/oz

Explanation:

If the question is the unit price per ounce, then is it

$1.28 / 32 oz = $0.04/oz

User AkshitBhatia
by
6.0k points