menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Jane buys a pack of 6 towels for 15.60 . Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jane buys a pack of 6 towels for 15.60 . Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Jul 7, 2021
190k
views
1
vote
Jane buys a pack of 6 towels for 15.60 .
Find the unit price in dollars per towel.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
Abhay Dandekar
asked
by
Abhay Dandekar
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
2.6
Explanation:
REDDY PRASAD
answered
Jul 11, 2021
by
REDDY PRASAD
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 23, 2023
77.0k
views
Jane packs a towel on the rack every 12 seconds. how many towels will she pack in 20 minutes?
Srk
asked
Jan 23, 2023
by
Srk
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
15
votes
77.0k
views
asked
Jun 14, 2024
19.0k
views
Aldo buys a pack of 9 towels for $24.30. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Westranger
asked
Jun 14, 2024
by
Westranger
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
19.0k
views
asked
Aug 26, 2018
50.8k
views
Nicole pays $15.20 for a pack of 8 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Theelfismike
asked
Aug 26, 2018
by
Theelfismike
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
50.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org