162k views
5 votes
What is a Unit Rate? Give an example to support your answer​

User Dole Doug
by
5.3k points

1 Answer

3 votes
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. Example 1: A motorcycle travels 230 miles on 4 gallons of gasoline.
User Mikeholp
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.