160k views
0 votes
A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?

User Myrlene
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.72

Explanation:

There's 16 ounces in a pound, nd since it's 2 pounds it's 32 ounces. Divide $23.04 by 32.

User Satchel
by
8.2k points

Related questions

1 answer
1 vote
98.9k views
2 answers
3 votes
135k views
2 answers
1 vote
138k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.