11.9k views
0 votes
You bought 12 bottles of apple juice and orange juice. The apple juice was on sale for $1.00 per bottle. The orange juice was $1.75 per bottle. You spent $15. How many bottles of each type of juice did you buy?

You bought 12 bottles of apple juice and orange juice. The apple juice was on sale-example-1
User Jrturton
by
7.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

8 bottles of apple juice + 4 bottles of orange juice.

Explanation:

Okay, again here's what we know:

- Orange Juice is $1.75 per bottle

- Apple Juice is $1.00 per bottle.

Now, if we spend 15 dollars- we need to first find out the orange juice to be able to make it an even. So 1.75 times 4 gets us an even 7 dollars. Now that we have that information, we know that if we do another 4 bottles the price would be okay, but the amount of bottles would not be.

So, then we'll add in the rest in dollars as the apple juice. We have 4 juices but we need 12. So, 12-4=8. Therefor, you need 8 bottles of AJ and 4 bottles of OJ.

I hope this helps and best of luck on your work! Happy Holidays, stay safe!

User Mohammed Rafeeq
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories