146k views
5 votes
A 3-pound bag of bananas costs $2.88. What is the price per ounce?

User Alesi
by
9.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: 6 cents

Explanation:

1 pound = 16 ounces

3 pounds = 48 ounces

2.88 ÷ 48 = 0.06

0.06 = 6 cents.

One ounce of bananas cost 6 cents.

Hope this helps!

User Rkday
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories