45.8k views
4 votes
A 2-quart carton of chocolate milk costs $1.36. What is the price per cup?

2 Answers

4 votes

Answer:

chocolate milk good

Explanation:

User Sumit Kumar Saha
by
5.1k points
5 votes

Answer: 17 cents

Explanation:

1 quart = 4 cups

2 quarts = 8 cups

1.36 ÷ 8 = 0.17.

0.17 = 17 cents.

In conclusion, a cup of chocolate milk costs 17 cents.

Hope this helps!

User TriTap
by
6.2k points