Answer: $8000
Explanation:
Let the minimum amount that she needs to sell in order to earn $600 be x.
Therefore, 7.5% of x = $600
7.5% × x = $600
0.075 × x = $600
0.075x = $600
x = $600 / 0.075
x = $8000
The minimum amount she needs to sell will be $8000.