201k views
3 votes
The cost of 5 scarves is $43.75. What is the unit price?

The unit price is $ per scarf.

User Toraritte
by
5.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$8.75 per scarf

Explanation:

5 scarves costs $43.75 so to get the price of one scarf, we just need to divide by 5.

43.75 / 5 = 8.75

One scarf costs $8.75

User Dan Malcolm
by
4.4k points