12.1k views
3 votes
Taylor. Bought a dozen eggs at the grocery store for 2.40$ what is the cost per egg

User Smd
by
8.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.20 cents per egg.

Explanation:

You divide 2.40 by 12 and that is your final answer.

User Dorin Botan
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.