75.9k views
0 votes
If seven toys cost $28 how much does one toy cost?

User KnowHoper
by
5.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

4 since 28 divide 7 is 4 so $4

User Asworth
by
5.2k points
4 votes

Answer:

$4

Explanation:

divide $28 by 7 toys

you should get $4

User Jason Watts
by
5.0k points