32.4k views
0 votes
9) Gabe has a 40¢-off coupon for any kind of popcorn. He can choose

between 16 ounces of Happy Popcorn for $1.39 or 34 ounces of
Popper Popcorn for $2.79. Using the coupon, which brand of
popcorn is the better buy per ounce?

User Sydridgm
by
6.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Per ounce better buy is Happy popcorn.

Explanation:

Given that:

Happy popcorn price for 16 ounces = $1.39

Popper popcorn price for 34 ounces = $2.79

Discount coupon present with Gabe = 40 ¢ = $0.40

To find:

Which brand is the better buy per ounce?

Solution:

First of all, let us calculate the price that Gabe has to pay after the discount coupon being applied.

Price for 16 ounces of Happy popcorn after discount = $1.29 - $0.40 = $0.99

Price for 1 ounce of Happy popcorn after discount =
(\$0.99)/(16) = $0.062

Price for 34 ounces of Popper popcorn after discount = $2.79 - $0.40 = $2.39

Price for 1 ounce of Popper popcorn after discount =
(\$2.39)/(34) = $0.070

Clearly, per ounce price of Happy popcorn is lesser than that of Popper popcorn.

Therefore per ounce better buy is Happy popcorn.

User Jim Ford
by
5.9k points