128k views
0 votes
What is the percent of H in

Ca(C2H3O2)2?
(Ca = 40.08 g/mol, C = 12.01 g/mol,
H= 1.01 g/mol, O = 16.00 g/mol)
[? ] % H

1 Answer

13 votes

Answer:

3.83%

Step-by-step explanation:

Ca(C2H3O2)2 = CaC4H6O4(expand like basic math)

Total molar mass= 40.08+4(12.01)+6(1.01)+4(16)

=158.18 g/mol

Percentage of Hydorgen in the substance:

=6.06/158.18 × 100%

=3.83%

User JensV
by
7.8k points