158k views
2 votes
Which item has a unit rate rate of $6.59?

A) caps: 4 for $25.00

B) posters: 3 for $20.25

C) tote bag: 4 for $30.00

D) T-shirts: 5 for $32.50

User Shamil
by
5.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

T-shirts

Explanation:

First, find the unit price for caps. Divide 25 by 4, which equals $6.25. Then, divide 20.25 by 3, which equals $6.75. Next, divide 30 by 4, which equals $7.50. Finally, divide 32.50 by 5, which equals $6.50. To t-shirts have a unit rate of $6.50

User Nnachefski
by
4.8k points
4 votes

Answer:

D

Explanation:

User Alexey Shokov
by
4.6k points