160k views
2 votes
A closed loop conductor that forms a circle with a radius of 1 m is located in a uniform but changing magnetic field. If the maximum emf induced in the loop is 5 V, what is the maximum rate at which the magnetic field strength is changing if the magnetic field is oriented perpendicular to the plane in which the loop lies

1 Answer

1 vote

Answer:

1.59 Tesla per second

Step-by-step explanation:

Given that

Radius of the conductor loop, r = 1 m,

Maximum induced emf to the loop, e = 5 V,

We take an assumption, we assume that the rate which the magnetic field is changing is dB / dt.

We then go ahead to apply Farady's law of electromagnetic induction

e = rate of change of magnetic flux

e = dФ /dt

e = A * dB / dt, on substituting we see that

A = πr²

A = π * 1²

A = π, plug in the value for A

5 = 3.14 * dB / dt

dB / dt = 5/3.142

dB / dt = 1.59 Tesla per second

User Cartalot
by
6.9k points