19.9k views
2 votes
Tyrone plans to attend the Franklin County Fair and is trying to decide what would be a better deal. He can pay $30 for unlimited rides, or he can pay $18 for admission plus $3 per ride. If Tyrone goes on a certain number of rides, the two options wind up costing him the same amount. What is that cost? How many rides is that?

It will cost Tyrone $_____ for both options if he goes on_____rides.

1 Answer

2 votes

Answer:

  • $30
  • 4 rides

Explanation:

Let the number of rides be x

Then the cost will be:

  • Option 1: $30
  • Option 2: 3x + 18

Since the cost is same, we find x by following equation:

  • 3x + 18 = 30
  • 3x = 30 - 18
  • 3x = 12
  • x = 12/3
  • x = 4 rides

So cost of 4 rides is $30 for both options

User Ansgar
by
4.3k points