Answer:
4.40 days
Step-by-step explanation:
Calculation for How many days on average does it take the firm to collect its accounts receivable
Days to collect account receivables = 365 days/($3,268,200/$39,400)
Days to collect account receivables=365days/$82.95
Days to collect account receivables= 4.40 days
Therefore the numbers of days on average it takes the firm to collect its accounts receivable is 4.40 days