94.4k views
3 votes
Calculate the torque developed by a motor that delivers 200 hp rotation at 3600 rpm. Use the Torque value to determine the diameter of a solid steel shaft with an allowable shear stress of 20,520 psi.

1 Answer

6 votes

Solution :

Given:

Power, P = 200 hp

= 110000 lbf ft/s

Speed, N = 3600 rpm

Power ,
$P=(2 \pi NT)/(60)$

∴ Torque,
$T = (60 P)/(2 \pi N)$


$T = (60 * 110000)/(2 \pi * 3600)$

T = 291.93 lb -ft


$T_(allow) = 20,250 \ psi$ ---- allowable shear stress

Therefore, torque , T = 391.93 lb-ft

T = 291.93 x 12 lb-in

∴ T 3503.16 lb-in

Now from the Torsion formula,


$(T)/(J)=(T_(allow))/( r)$

Here,
$r=(d)/(2) ; \ \ \ J=(\pi d^4)/(32)$ ---- polar moment of inertia.


$(T)/((\pi d^4)/(32))=(T_(allow))/( d/2)$


$T_(allow)=(16 T)/(\pi d^3)$


$\pi d^3=(16 * 3503.16)/(20520)$


$\pi d^3 = 2.7315$


$d^3 = 0.8699$

or
$d= (0.8699)^(1/3)$

d = 0.9546 in

Therefore the diameter of the shaft is 0.9546 in.

User Lela
by
6.7k points