Answer: $164.40
Step-by-step explanation:
Pricing using the total cost method is;
= Fixed cost per unit + Variable cost per unit + Markup
Fixed cost per unit = (Fixed overhead + Fixed admin) / Units to be sold
= (89,000 + 81,000) / 34,000
= $5 per unit
Variable cost per unit = 77 + 55 = $132
Markup = 20% * (Fixed cost per unit + Variable cost per unit)
= 20% * ( 5 + 132)
= $27.40
Total cost price = 5 + 132 + 27.40
= $164.40