152k views
3 votes
an air conditioner is label 1500-watt 240v If it is used for 8 hours, calculate the electrical energy that has been used.Required to answer. Single choice.​

1 Answer

3 votes

Answer:

Energy = 12000 [kw*h]

Step-by-step explanation:

In order to solve this problem, we must multiply the power used by the amount of time in use.


Energy = Power*time\\Energy = 1500*8\\Energy = 12000 [kW*h]

User Abhishek Potnis
by
7.0k points