94.4k views
4 votes
Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 how many candy bars did he sell?

User Skierpage
by
7.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:28 bars

Explanation:

User Qadir
by
9.5k points
1 vote
Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars
User Yash Vekaria
by
8.8k points