menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 how many candy bars did he sell?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 how many candy bars did he sell?
asked
Aug 13, 2021
94.5k
views
4
votes
Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 how many candy bars did he sell?
Mathematics
college
Skierpage
asked
by
Skierpage
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:28 bars
Explanation:
Qadir
answered
Aug 13, 2021
by
Qadir
9.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars
Yash Vekaria
answered
Aug 20, 2021
by
Yash Vekaria
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 5, 2024
100.0k
views
Directions: Fill in the Missing Verb. Past played marched Present 1. Sofia__will Jump mom tomorrow. (help) 2. Seth and Jayce 3. Evan Played on his robot. (work) I skate You He We They pick She Directions:
Viv
asked
Jan 5, 2024
by
Viv
7.5k
points
English
college
1
answer
2
votes
100.0k
views
asked
Apr 23, 2024
90.6k
views
During the break, Jayce and his friends went to their favorite restaurant while watching a big football game. They bought a tray of chicken wings to split evenly among the 6 of them. During the game, each
Crackedmind
asked
Apr 23, 2024
by
Crackedmind
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
90.6k
views
asked
Feb 13, 2024
8.4k
views
Jayce is a taxi driver. M(n) models Jayce's fee (in dollars ) for his nᵗʰ drive on a certain day. What does the statement M(10)=K mean? O Jayce’s free for his Kᵗʰ drive is equal to $10 o Jayce’s free for
Mike Berrow
asked
Feb 13, 2024
by
Mike Berrow
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
8.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org