15.3k views
2 votes
A 10 kg computer accelerates at a rate of 5 m/s2. How much force was applied to the computer?​

User Idealmind
by
7.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Given :-

  • Mass = 10 kg
  • Acceleration = 5 m/s²

To find

Force applied

SoluTion

As we know that Force applied is the product of mass and acceleration


\sf \: force \: = 5 * 10


\sf \: force \: = 50 \: n

User NhatVM
by
6.5k points
2 votes

Answer:

50 N

Step-by-step explanation:

The force acting on an object given it's mass and acceleration can be found by using the formula

force = mass × acceleration

From the question we have

force = 10 × 5

We have the final answer as

50 N

Hope this helps you

User Lepidopteron
by
7.4k points