146k views
2 votes
A 24-ounce can of tomato sauce costs $3.60. What is the cost per ounces?

User Allcaps
by
5.0k points

1 Answer

7 votes
.15 cents. You do the money divided by the ounces or weight.
User Joel B Fant
by
5.2k points