35.9k views
0 votes
At Ralph's fruit stand X pound of grapes cost 90 cents. You want to buy 5 pounds of grapes. How

much will they cost?
1. What are the two possible rates for this problem?

2. Show each rate as a unit rate.

3. What does each unit rate tell you?

4. Which unit rate will heln vou solve the problem?

5.If it costs 180 cents to buy 1 pound of grapes, how much will 2 pounds cost? 4 pounds? Complete the table below. Then, describe the pattern you see in the chart.

6.since you know the unit price, write a number sentence for the cost of five pounds of grapes. Write an equation for the cost of any pounds of grapes.

At Ralph's fruit stand X pound of grapes cost 90 cents. You want to buy 5 pounds of-example-1
User Jacob Goh
by
5.0k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

The cost of 5 pounds of grapes at Ralph's fruit stand can be calculated using the unit rate of $0.90 per pound. The cost of 2 pounds and 4 pounds of grapes can be calculated using this rate. The cost of any pounds of grapes can be represented using the equation cost = $0.90 x pounds.

Step-by-step explanation:

1. Two possible rates for this problem:

a. $0.90 for 1 pound of grapes

b. 90 cents for 1 pound of grapes

2. Unit rates:

a. $0.90 per 1 pound of grapes

b. 90 cents per 1 pound of grapes

3. Unit rates tell you the price for 1 unit of the item being purchased.

4. The unit rate of $0.90 per 1 pound of grapes will help solve the problem.

5. Table:

2 pounds = $1.80

4 pounds = $3.60

The pattern in the chart is that the cost of grapes doubles as the quantity doubles.

6. Number sentence:

The cost of five pounds of grapes can be represented as $0.90 x 5 = $4.50.

Equation for the cost of any pounds of grapes: cost = $0.90 x pounds

User Wryrych
by
4.6k points
1 vote

Answer:At Ralph’s fruit stand ½ pound of grapes cost 90 cents. You want to buy 5 pounds of grapes.

How much will they cost?

1. What are the two possible rates for this problem?

Solution: ½ pound/90 cents 90 cents/ ½ pound

2. Show each rate as a unit rate.

Solution: . pounds of per 1 cent 180 cents per 1 pound of grapes

3. What does each unit rate tell you?

Solution: The pounds of grapes for 1 cent

The number of cents for one pound of grapes

4. Which unit rate will help you solve the problem?

Solution: 180 per 1 pound of grapes

5. If it costs 180 cents to buy 1 pound of grapes, how much will 2 pounds cost? 4 pounds?

Complete the table below.

POUNDS

OF

GRAPES

COST IN CENTS

1 180

2 360

3 540

What pattern do you see? The cost in cents increases by 180 cents each time.

Multiply the pounds of grapes by 180 cents to get the total cost

6. Since you know the unit price, write a number sentence for the cost of five pounds of

grapes. Write an equation for the cost of any pounds of grapes.

(180 cents per pound)(5 pounds) = $9.00

(Unit rate)(pounds of grapes) = total cost

180x = y where x is the cost per pound of grapes and y is the number of pounds.

Step-by-step explanation:

User Yuen
by
5.1k points