149k views
1 vote
3 pounds of bananas cost $7. At this rate, how much does 1 pound of bananas cost?

1 Answer

6 votes

Answer:

$2.33

Explanation:

To find the cost of 1 pound of bananas we use ratio and proportion

From the question

3 pounds of bananas costs $7

Then 1 pound will cost


(7 * 1)/(3) = (7)/(3 ) \\ = 2.33333...

We have the final answer as

$2.33

Hope this helps you

User Petro Franko
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.