menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A bakery sells 8 cupcakes for $27.76. If each cupcake costs the same amount, how much would ONE cupcake cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A bakery sells 8 cupcakes for $27.76. If each cupcake costs the same amount, how much would ONE cupcake cost?
asked
Dec 12, 2021
109k
views
2
votes
A bakery sells 8 cupcakes for $27.76. If each cupcake costs the same amount, how much would ONE cupcake cost?
Mathematics
high-school
Wavyx
asked
by
Wavyx
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer: $3.47
Explanation:
27.76/ 8
Caseq
answered
Dec 18, 2021
by
Caseq
9.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 22, 2022
125k
views
Aunt Ellie is pricing cakes for a baby shower she is throwing. She wants one large cake shaped like a duckling and also some cupcakes in pastel colors. Lowell Bakery charges $4 for each cupcake, plus $27
RiQQ
asked
May 22, 2022
by
RiQQ
7.6k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
125k
views
asked
May 28, 2021
176k
views
Thomas is trying to find the unit price for a dozen cupcakes. The cupcakes are on sale for $27.00 per dozen. What is the unit price per cupcake?
Rdougan
asked
May 28, 2021
by
Rdougan
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
176k
views
asked
Apr 16, 2024
209k
views
Principal Jordan ordered 65 cupcakes from Sweet Sue's Bakery for his monthly honor roll party. Since this was a bulk order, Sweet Sue's reduced the price of each cupcake by $0.50. Principal Jordan paid
Absynce
asked
Apr 16, 2024
by
Absynce
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
209k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org