17.4k views
15 votes
A 3-gallon bucket of paint costs $108.60. What is the price per quart?

2 Answers

5 votes
9.05 because that’s the answer
User Sameera
by
8.8k points
8 votes

Answer:

9.05

Explanation:

make gallons into quarts

quar prefix in many languages means 4

1 gallon is 4 quarts

3 gallons is 4 times 3 -> 12 quarts

just by seeing 108 and 12 the answer will be around 9

108.90 ÷ 12 = 9.05

User Flipke
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories