88.9k views
0 votes
Camillo needs 2,400 oz of jelly for the food challenge. If 48 oz of jelly cost $3.84, how much will Camillo spend on jelly? Explain how you can find your answer.

User Diskdrive
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$192

Explanation:

2400 / 48 = 50

50 * $3.84 = $192

User Dazak
by
5.3k points
3 votes

Answer:

First, find the unit price of the jelly. The unit cost of jelly is $0.08 per ounce. Next, find the total price of 2,400 oz by multiplying the unit price by the quantity. The total price is $192.

Explanation:

Hope this helps!

User TantanQi
by
4.9k points